Historia Koła

Krótki rys historyczny z okazji 70- lecia powstania koła PZW nr 57 HCP – Poznań

Chciałbym w skrócie przybliżyć trochę z historii naszego Koła, które w tym roku obchodzi jubileusz 70 lecie jego powstania.

W kwietniu 1952 r., z inicjatywy Zarządu Okręgu PZW Poznań, w Zakładach HCP grupa mężów zaufania zorganizowała zebranie założycielskie wszystkich wędkarzy zatrudnionych w Zjednoczeniu Taboru Kolejowego „TASKO ”, Centralnym Biurze Konstrukcyjnym i Zakładach HCP – Poznań. Dokonano spisu, który wykazał 205 wędkarzy. Przeprowadzono zebranie wyborcze, wybrało Zarząd Kola oraz prezesa, którym został kol. Franciszek Kawecki.

W taki oto sposób rozpoczęło swoją działalność nasze Koło 70 lat temu. Jedną z pierwszych inicjatyw wybranego nowego zarządu w tamtych latach był pomysł wybudowania prawdziwej stanicy wędkarskiej. W wyniku starań udało się wydzierżawić jez.Rosnówko. Zbudowano hangar, pomost, dojazd itp.

Po kilkuletniej obecności nad jeziorem Rosnówko zrezygnowano jednak, z różnych powodów, z dzierżawy i utrzymania stanicy. Rezygnacja z dzierżawy jeziora Rosnówko nie zniechęciła jednak ówczesnych działaczy do pozyskania nowej stanicy dla wędkarzy, tym bardziej że nasze koło wraz z wzrostem znaczenia Zakładów HCP powiększyło załogę a tym samym wzrosła ilość członków naszego koła.

Na początku lat 60-tych udało się skutecznie wydzierżawić jezioro Wielkowiejskie oraz działkę od ówczesnych Lasów Państwowych na której w ciągu kilku lat społecznym wysiłkiem członków koła zbudowano hangar, pomosty, wyposażono w 20 łodzi, doprowadzono wodę, prąd, postawiono 13 domków letniskowych. W roku 1964 Zarząd Koła HCP dokonał kolejnego wysiłku organizacyjnego i finansowego dzierżawiąc od gminy Pobiedziska jez. Wójtostwo oraz przy pomocy ZO PZW, środkami pieniężnymi naszego koła zakupiono notarialnie działkę na której również utworzono stanicę wędkarską z hangarem, łodziami, pomostami, parkingiem itp.

W ten sposób staliśmy się jedynym z kół w Okręgu Poznańskim dysponującym dwoma zagospodarowanymi stanicami wędkarskim.

Przez wiele lat za naprawdę niewielkie pieniądze nasi wędkarze a także wędkarze z innych kół mogli korzystać zarówno z noclegu w domku kempingowym oraz wędkować na jeziorze Wójtostwo. Taka formy wypoczynku odpowiadała dużej rzeszy wędkarzy bo i było gdzie się przespać a i ryb nie brakowało.

Przypomnę, że największa liczba członków naszego koła miała miejsce w latach 70-tych i 80-tych i wynosiła w pewnym okresie ponad 2000 wędkarzy.

W historii koła należy odnotować również że chlubą była nieistniejąca już Sekcja CASTINGU, która przez wiele lat przynosiła Kołu zaszczyty i chlubę, a tacy zawodnicy jak Aleksandra Runowska dzisiaj Harenda, Katarzyna Słaba, Jerzy Szymaniak, Stanisław Matys zdobyli wiele pucharów i medali na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Chciałbym nadmienić, że w pewnym okresie czasu w Zarządzie Okręgu PZW w Poznaniu w bardzo prężnie działającej Sekcja Castingu startowała nasza Koleżanka Aleksandra Harenda, brała czynny udział w zawodach i nadal zdobywała czołowe miejsca i medal zarówno na niwie krajowej jak międzynarodowej jednak ze względu na stan zdrowia i sprawy rodzinne zaprzestała tej działalności.

W okresie 70 lat istnienia koła działało w nim wielu wybitnych społeczników, nie wymienię ich po nazwisku żeby nie pominąć nikogo w zasługach ale zdecydowanie większość działała dla dobra Koła.
Dodam tylko, że mamy wśród nas Kol. Mariana Runowskiego – Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej który jest członkiem koła od początku jego istnienia do dnia dzisiejszego.

Historia koła ostatnich lat to niestety pasmo kłopotów z właścicielami jezior i terenów naszych stanic oraz znaczny spadek członków koła wynikających ze stanu zatrudnienia w HCP a także z powodu utraty jeziora Wójtostwo o której za chwilę poinformuję . W kilu słowach opiszę jak doszło do zmiany gospodarza tego jeziora.

Ówczesny Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydał Zarządzenie nr 15/N/2013 w sprawie Zasad Amatorskiego Połowu Ryb i opłat na obwodach rybackich Skarbu Państwa a takim jeziorem było Wójtostwo i od tego momentu opłaty za wędkowanie na powyższym akwenie mogły wpływać na konto RZGW w Poznaniu a nie na konto koła HCP.

Kolejne Zarządzenie nr 5/2013 wydane przez RZGW dotyczyło konkursu na dzierżawę jezior Skarbu Państwa czyli na jezioro Wójtostwo. Niestety w konkursie mógł brać udział tylko Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu, koła nie mają osobowości prawnej i w takim konkursie nie mogą brać udział. Konkurs zakończył się przegraną Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego i od grudnia 2013 roku gospodarzem jeziora Wójtostwo zostało Łubowskie Towarzystwo Wędkarskie z siedziba w Łubowie na okres 10 lat. I tym sposobem nasi wędkarze z koła HCP utracili możliwość wędkowania na jeziorze Wójtostwo.

Zarząd Koła HCP prowadził rozmowy z Zarządem Łubowskiego Towarzystwa Wędkarskiego na temat korzystania przez naszych wędkarzy nawet formie odpłatnej jednak rozmowy spełzły na niczym.

Z przyczyn zupełnie niezrozumiałych i wybitnie krzywdzących Wielkopolski Park Narodowy zabrał nam zarybione naszymi środkami jezioro Wielkowiejskie na którym możemy tylko wędkować, natomiast opłaty pobierane przez nas zasilają już konto WPN my jedynie symbolicznie pobieramy za korzystanie z łodzi oraz niewielkie opłaty za nocleg w domkach kampingowych.

Przy okazji naszego jubileuszu 70 –lecia muszę podziękować gospodarzowi kol. Tadeuszowi Gulikowi który nie szczędzi sił i zapału w prowadzeniu działalności na stanicy nad jeziorem Wielkowiejskim a także z grupą naszych kolegów wędkarzy którzy mu w niektórych pracach pomagają i widzimy jakim wspaniałym stanie jest ta stanica na której dzisiaj przebywamy i możemy odbyć to wspaniałe 70 – lecie.
Jako jedno z nielicznych kół w Zarządzie Okręgu PZW posiadaliśmy dwa jeziora dzisiaj możemy korzystać tylko z jednego a i tak opłaty niestety nie zasilają naszego konta ale wpływają już na konto Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Chciałby również nadmienić, że w pewnym momencie obawialiśmy się czy będziemy mogli zorganizować jubileusz 70 – lecia powstania koła HCP bo wszyscy wiemy jak w wielu przypadkach epidemia COVID-19 pokrzyżowała szyki, praktycznie od marca 2020 roku do prawie do końca 2021 roku działalność wszystkich kół w Okręgu była bardzo mocno ograniczona. Z ulgą odetchnęliśmy ,że będziemy mogli zorganizować Walne Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczym. Należało się bardzo mocno spieszyć z przygotowaniem bo obligował nas termin do końca 2021 roku. W naszym kole w listopadzie w 2021 roku zorganizowaliśmy wybory do władz koła na nową kadencję 2022-2025 i w chwili obecnej Zarząd Koła działa w następujący składzie:

  1. Zarząd Koła
    • Prezes Koła – Stanisław PRYMOWICZ
    • W-ce Prezes Koła ds. organizacyjnych – Jan WALAS
    • W-ce Prezes Koła ds. Sportowych – Robert KRZEMIŃSKI
    • Sekretarz Koła – Józef ZIELIŃSKI
    • Skarbnik Koła – Ryszard HAJCHEL
    • Gospodarz Koła – Tadeusz BOCIAN
    • Z-ca Gospodarza – Tadeusz GULIK
    • Rzecznik Koła ds. wykroczeń – Andrzej GÓRECKI
  2. Komisja Rewizyjna:
    • Przewodniczący – Marian RUNOWSKI
    • Zastępca Przewodniczącego – Robert KRZYŻAGÓRSKI
    • Sekretarz – Zbigniew KRZYŻAGÓRSKI
  3. Sąd Koleżeński :
    • Przewodniczący – Józef DUBERT
    • Zastępca Przewodniczącego – Przemysław Matuszak
    • Sekretarz – Krzysztof Kobyłko

Sytuacja związana z epidemią w kraju ulegała poprawie można było już przeprowadzać zawody wędkarskie bez obostrzeń epidemiologicznych i w tym momencie rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 70 –lecia Koła PZW nr 57 HCP-Poznań.

Z okazji tak wspaniałego jubileuszu pragnę złożyć wszystkim naszym wędkarzom a także im rodzinom najserdeczniejsze życzenia Dużo Zdrowia oraz Wszelkiej Pomyślności a także pragnę podziękować Wam za udział w pracach na rzecz koła. Pragnę także zaprosić naszych wędkarzy na towarzyskie zawody wędkarskie organizowane przez Zarząd Koła , zabierajcie ze sobą swoje latorośle niech biorą w nich udział i obcują z naszą piękną przyrodą a także niech zobaczą jak nasze wędkarstwo się zmienia i nie polega już na złowieniu jak większej ilości ryb i ich zabieraniu ale na zdrowej rywalizacji. Ważenie ryb na zawodach odbywa się w etyczny sposób a następnie wszystkie ryby w dobrej kondycji wracają do wody. Waga ta jest ważna do ustalenia klasyfikacji i wyłonienia zwycięzcy.

A teraz już na sam koniec życzę wszystkim wędkarzom złowienia przysłowiowej TAAAAAKIEJ Ryby.
Chciałbym moje przemówienie zakończyć naszym wędkarskim hasłem Czystym Wodom Cześć! 

Za Zarząd

Stanisław Prymowicz – Prezes Koła nr 57 HCP Poznań